Karlovy Vary - Kdo zaplatí rekonstrukci Alžbětiných lázní

Karlovy Vary – Kdo zaplatí rekonstrukci Alžbětiných lázní

O budoucnosti Alžbětiných lázní v Karlových Varech se v posledních týdnech vede ožehavá diskuze. Město nejdříve navrhovalo objekt prodat dvěma zájemcům, ale poté od záměru upustilo s tím, že zůstane v majetku samosprávy. Historická budova však vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. O možné státní dotace hodlá magistrát v čele s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou a hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (obě ANO) zažádat u ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN). Ten však pro CNN Prima NEWS uvedl, že s ním nikdo nic nekonzultoval. 

Primátorka Karlových Varů potvrdila, že se k záchraně lázní spojila s hejtmankou Vildumetzovou. Město chce dotace po Kulhánkovi. Závan populismu, míní ministr

Obě političky podle svých slov měly vyzvat Kulhánka, aby se pokusil zajistit prostředky na opravu ze státního rozpočtu, popřípadě jinou variantou dotací. Ministr krok magistrátu vítá, tvrdí však, že s ním záležitost nikdo neřešil.

„Je smutné, že stejní lidé, kteří shodili ze stolu v mašlích připravenou koncesi v roce 2018, díky níž jsme dnes mohli mít Alžbětiny lázně rekonstruované s balneologickou náplní v majetku města, po šesti letech bezradnosti nyní přicházejí s myšlenkou ‚hodíme to na Kulhánka a stát‘,“ reagoval ministr pro redakci CNN Prima NEWS s tím, že šlo pouze o výzvy k jeho úřadu přes média.

V souvislosti se získáváním financí ze státní kasy pro tyto účely zdůraznil princip proporcionality mezi kraji. „V rámci toho můžeme řešit formy podpory na základě precizně zpracovaných podkladů a projednání možností. Mediální výzvu ‚ať Kulhánek zajistí peníze ze státního rozpočtu‘ bych čekal možná od neznalého nespokojeného občana, nikoliv od vrcholných představitelů města a kraje,“ ohradil se ministr pro místní rozvoj a rovněž bývalý karlovarský hejtman s tím, že podobná prohlášení jsou „silně cítit laciným populismem a zbavování se odpovědnosti“.

Ferklová ale v reakci pro CNN Prima NEWS uvedla, že s Kulhánkem komunikovala: „Požádala jsem pana ministra krátce po jeho jmenování, aby zvážil možnou podporu lázeňství jako jednoho z fenoménů jeho rodného kraje, který také významně prosazoval.“

Vedení podle ní jedná s ILAB a krajem jakožto jeho zakladatelem. Reagovala i na kritiku ministra ohledně nemožnosti využít přisouzené peníze pro rekonstrukci objektu. „Víme, že investice za nás institut asi neprovede. Hledáme však impuls pro ekonomické nastartování objektu, kterým nebudou pronájmy malých prostor, ale pronájem významné části objektu,“ napsala s tím, že nadále budou hledat všechny dostupné zdroje.

Ohledně zaplnění dalších prostor se rovněž jedná. „Zájem o budoucí pobočku v Alžbětiných lázních má také Česká zemědělská univerzita, která na území kraje realizuje strategický projekt Chytrá krajina. Rozšíření nabídky procedur nutně v delším plánu bude, ale je pro něj potřeba jednak prostory připravit a jednak najít dostatek zákazníků pro nové procedury,“ sdělila.

Budoucnost lázní bude řešit krizový manažer, kterého město hledá

Po krizovém manažerovi volali v poslední době jak zástupci opozice, veřejnosti, tak i zaměstnanců lázní. Jeho úkolem by mělo být zejména snížit provozní ztrátu městských lázních. Činí zhruba 20 milionů korun ročně, které musí na provoz doplňovat město. Krizový manažer by se měl také snažit získat dotace na potřebnou rekonstrukci Alžbětiných lázních, které jsou chráněnou památkou v centru města.

Zdroj: msn.com

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře